21. 05. 2024

Jan Kašpar: Nezdolný rekordman a muž s hlavou v oblacích

Rádi bychom si společně s vámi připomněli Jana Kašpara, inženýra a konstruktéra, který se stal jedním z nejvýznamnějších symbolů českého letectví. Není náhodou, že zrovna on je dalším z řady českých Mistrů, jejichž odkaz obdivujeme, a proto si jej s pokorou a úctou bereme na triko. Jan Kašpar je neodmyslitelně spjat s Pardubicemi, kde prožil celý svůj život a kde také neúnavně testoval svá konstruktérská dítka a kde zažil první vzlety i pády.

Začátky kariéry

Jan Kašpar se narodil 20. května 1883 v Pardubicích. Jeho láska k létání se zrodila již v mládí, kdy mu učaroval pohled z výšky z balónu. Už tehdy tušil, že štěstí najde mezi nebem a zemí. Pro mnohé byl možná snílkem a nedávali mu mnoho nadějí na úspěch. O to větší bylo pak jistě pozdvižení, když Jan Kašpar své sny splnil a před zraky stovek lidí na pardubickém letišti vzlétnul.

Jako první Čech se tak vydal vzhůru do oblak a v rámci svého prvního dálkového letu zamířil z rodných Pardubic do Prahy. Uletěl 121 kilometrů a české deníky si zapsaly 13. květen roku 1911 jako den prvního českého dálkového letu. K úspěchu svému leteckému „kolegovi“ blahopřál také slavný francouzský letec Blériot, k němuž Kašpar vzhlížel a jehož úspěchy se inspiroval při svých pokusech.

Kašparův život stejně jako jeho kariéra letce byl plný vzletů a pádů. I přesto je jeho odvaha a schopnost proměnit sny v realitu zdrojem velké inspirace i dnes po více než 100 letech od jeho legendárního startu. S hrdostí si bereme na triko návrh z dílny Tomski & Polanski Illustration 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram