02. 07. 2023

Josef Ressel, český mistr a velikán mezi vynálezci

Přišel čas si vzít na triko další osobnost... Tentokrát jsme se zaměřili na vynálezce lodního šroubu narozeného v Chrudimi, jehož 230. výročí narození jsme si 29. června připomněli. Ano, dalším velikánem a českým mistrem je Josef Ressel.

Seznamte se s Josefem Resselem

Bylo jen otázkou času, kdy se jako chrudimský spolek zaměříme na místní osobnosti. Popravdě jméno Josefa Ressela rezonovalo v návrzích už dávno před tím, než jsme vypustili první edici. A vzhledem k tomu, že se v letošním roce slaví výročí jeho narození, nebylo na co čekat. Ressel se narodil 29. června 1793 v Chrudimi do česko-německé rodiny. Ačkoli prošel studiem dělostřelecké školy a medicíny, nakonec zakotvil na lesnické akademii v Mariabrunnu. Později působil jako lesník a lesmistr a v 46 letech nastoupil k vojenskému námořnictvu. Svůj talent a schopnosti projevoval ve všech oblastech, ve kterých působil. Nejvíce se do podvědomí zapsal vynálezem lodního šroubu, kterým předběhl dobu a celkově změnil lodní dopravu. Josef Ressel skonal v 64 letech na malárii v Lublani, kde je také pohřbený.

230 let od narození Josefa Ressela

Spolek RESSEL připravil ke dni narozenin vynálezce událost, během které jsme společně uctili jeho památku a pokřtili naše nová trička s jeho bustou – dámské a pánské v černé barvě. Této významné události se za nás zúčastnila Lenka Jehličková, předsedkyně spolku Čeští mistři, René Němeček, spolumajitel společnosti CityZen a autor technologie CityZen, a tvář Českých mistrů - Michal Malátný, zpěvák a frontman kapely Chinaski.

„Na počest Ressela jsme vyrobili tričko, které jsme pokřtili v den Resselových narozenin u jeho sochy v Chrudimi. Děkujeme spolku RESSEL, že jsme mohli být součástí této významné události. Toto triko je  ojedinělé v tom, že grafický návrh připravil chrudimský ateliér Barons Leather Work. Obraz je ručně kreslený a jedná se o bustu Ressela ztvárněnou dle jeho sochy. Motýlek, který má Ressel pod krkem, je ve tvaru lodního šroubu, takže se v potisku skrývá i jeho dílo. Jedná se o limitovanou edici 150 ks a výjimečně jsme zvolili jiný typ potisku – sítotisk, který podtrhne kresbu a na slunci se lehce třpytí,“ popisuje nové tričko Lenka Jehličková.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram